Blog updates

Latest news & updates
News

CMYK, RGB, a może Pantone ? – Kolory używane w projektowaniu graficznym i druku

czerwiec 17, 2016

colors-1323488_1920

Czy wiecie, że wydruki, które oferujemy są drukowane w CMYK lub Pantone, a to co prezentujemy na monitorze to kolory zwane RGB?

CMYK i RGB to nazwy dwóch przestrzeni barwnych pochodzące od tworzących je składowych:

CMYKCyan (jasnoniebieski), Magenta (purpura), Yellow (żółty), Black (czarny)

Barwy używane przy druku.

RGBRed (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski)

Używane w monitorach, aparatach, kamerach i telewizorach.

Paleta Pantone została stworzona by dokladnie odwzorować barwy, których nie uzyskamy za pomocą CMYK’a.

 color-fan-15361_1920

Najczęściej stosowanymi modelami przestrzeni barw to RGB i CMYK.

Wszelkie zdjęcia, które umieszczane są w projekcie graficznym, występuję w kolorach RGB. Każdy monitor wyświetla kolory w tych barwach. Chcąc by każdy projekt wyszedł w druku bardzo dobrze, nasi graficy zamieniają te kolory na CMYK, ponieważ z tej palety maszyny drukarskie drukują materiały. Jeśli jednak zostanie to pominięte, wydruk kolorystycznie będzie odbiagał od tego co widzimy na monitorze. Nasz dział graficzny pilnuje tych kwesti i każdy plik jest pod tym kątem sprawdzany zanim zostanie wydrukowany.

Zapewne spotkaliście się w naszej ofercie z oznaczeniami 4+4 lub 4+0.

Są to znaczenia CMYK’a, składa się on z czterech kolorów, dlatego występuje liczba 4. Jeśli mamy w ofercie zestawienie 4+4, oznacza to wydruk jest kolorowy dwustronnie. Natomiast 4+0 znaczy wydruk kolorowy jednostronny.

nuance-1086730_1920

Paleta pantone ma kilkaset kolorów, oznaczonymi numerkami. Często kolor panton używa się przy logo, aby za każdym razem w druku dokładnie odwzorować barwy. Użycie tych barw zdecydowanie podnosi walory materiałów, zachowuje spójność kolorystyki marki. Wpływa to na wzrost kosztów druku, ze względu na konieczność zakupu specjalnie puszki z farbą. Użycie koloru pantone oznacza wprowadzenie piątego koloru. Można się wtedy spotkać z takim oznaczeniem 5+4, druk dwustronny CMYK z użyciem na froncie koloru pantone.

Pantony potrafią również uszlachetnić wydruk, przez użycie metalicznych kolorów, takich jak złoty czy srebrny. Nasza agencja posiada wzornik panton, dzięki czemu firmom którym projektujemy logotypy od razu dobieramy kolor.

magnifying-glass-541625_1920machine-585262_1920

ul. Gen.T.Kościuszki 130b/11

50-439 Wrocław

tel. (71) 79 361 81